Zwiększające się liczba inwestycji budowlanych na terenie Polski rośnie z roku na rok – powstaje coraz więcej mieszkań, galerii handlowych, biurowców czy obiektów sportowych. Podczas budowania tych wszystkich obiektów wykorzystywane są dźwigi HDS oraz samochody HDS, czyli ogólnie transport HDS. W rzeczywistości skrót ten oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Na czym polega transport HDS?
Co kryje się pod pojęciem transport HDS?
Popularny w budownictwie transport HDS polega na wykorzystywaniu samochodów i dźwigów wyposażonych w żurawie, które są zamontowane na naczepie pojazdu. Ta specjalna konstrukcja pozwala nie tylko na przewożenie towarów, ale przede wszystkim na załadunek i rozładunek przewożonych towarów, bez potrzeby korzystania z innych urządzeń. Rodzajów dźwigów HDS jest sporo. Dzieli się je z uwagi na udźwig, zasięg oraz ze względu na użyty do dźwigania rodzaj osprzętu. Pojazdy realizujące transport HDS mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria – haki, taśmy, przystawki, które umożliwiają dokonać załadunku i rozładunku praktycznie w każdym miejscu, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa. Większość żurawi HDS charakteryzuje się dużym udźwigiem rzędu kilku, a nawet kilkunastu ton. Umożliwia to przewożenie nawet bardzo ciężkich materiałów budowlanych. Natomiast spora część samochodów ciężarowych z HDS posiada tzw. wywrot hydrauliczny, który umożliwia wykonanie samoczynnego rozładunku materiałów, bez potrzeby ręcznego zrzucania zawartości.
Najczęstsze zastosowania HDS
Samochód typu HDS może prowadzić tylko kierowca o odpowiednich kwalifikacjach. Ponadto pojazd przeznaczony do transportu HDS musi być sprawny oraz posiadać wszystkie niezbędne systemy zabezpieczeń. Najczęściej na rynku spotkać można dźwigi do użytku ogólnego, dźwigi przeznaczone do wycinki leśnej (posiadające specjalne chwytaki) oraz dźwigi wykorzystywane w firmach transportowych. Dźwigi HDS wykorzystywane są także w samochodach pracujących dla hurtowni i składów budowlanych, gdzie przewożą ogromne ilości dużych i ciężkich materiałów budowlanych. Dźwig HDS stosuje się też do przewozu kontenerów. Służy także do przewożenia maszyn i narzędzi – dzięki dźwigowi HDS przewieźć można frezarki, czy tokarki. Dołączenie do ramienia dźwigu łyżki z zębami, pozwala wykorzystać go jako koparkę HDS, umożliwiającą wykonanie wykopów pod fundamenty czy też instalacje. Zakres i zasięg wykonywanych prac uzależniony jest od mocy dźwigu, oraz długości ramienia. Jeśli zamiast łyżki z zębami dźwig zostanie wyposażony w zamykaną łyżkę, uzyskuje się ładowarkę HDS – niezbędną do załadunku wszelkich materiałów sypkich.