Branża budowlana praktycznie nie istnieje bez konstrukcji stalowych. Są one wykorzystywane m.in. do stawiania fabryk, hal, magazynów czy też kontenerów. Jednymi z zalet tego typu elementów są wytrzymałość, niezawodność, a także sprężystość i uniwersalność. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięga się po konstrukcje stalowe. Ich minusem jest uleganie procesowi korozji. Jednak można tego uniknąć, stosując piaskowanie. Na czym ono polega?
Proces piaskowania konstrukcji stalowych
Warunki atmosferyczne oraz skrajne temperatury przyczyniają się do korozji, przez co na metalach widoczne są ubytki. Zahamować te procesy może piaskowanie konstrukcji stalowych. W tym celu jest dobierana metoda piaskowania. Co ważne dostosowuje się ją do właściwości tworzywa oraz efektu, jaki ma zostać uzyskany. Jeśli do konstrukcji przylegają części, które podczas zabiegu mogłyby zostać uszkodzone, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Następnie metaliczna powierzchnia musi być oczyszczona z pozostałości po starej farbie, a także rdzy. W tym celu wykorzystuje się sprężone powietrze oraz rozdrobniony piasek, a rzadziej też suchy lód, żużel, śrut czy szkło. Po przeprowadzonym piaskowaniu powierzchnia konstrukcji stalowej zostaje wyrównana i pozostaje lekko szorstka. Dzięki temu całość można pomalować farbą antykorozyjną m.in. metodą natryskową.
Jakie zalety ma piaskowanie konstrukcji stalowych?
Zabezpieczenie powierzchni stalowej pozwala na ochronienie konstrukcji przed negatywnymi wpływami warunków atmosferycznych. Precyzyjnie wykonany zabieg piaskowania przekłada się na dobre oczyszczenie powierzchni oraz usunięcie wszelkiego rodzaju zarysowań, a co za tym idzie — chroniący środek lepiej przylega do konstrukcji. Jest to gwarancją dłuższej żywotności metalu. Konstrukcje stalowe zostają oczyszczone z niepotrzebnych powłok, a przy tym, zyskują skuteczną ochronę przed korozją, dzięki czemu mogą być użytkowane przez lata.