Jak wygląda czyszczenie przepustów drogowych?

with Brak komentarzy

Przepusty drogowe to nieodłączny element wielu jezdni. Wykorzystywane są przede wszystkim do umożliwienia przepływu cieków wodnych oraz do odprowadzania wody z dróg. Mogą stanowić korytarz pozwalający zwierzętom na bezpieczne przemieszczanie się obok ruchliwych jezdni, w tym też autostrad. Niekiedy także, że są nimi prowadzone różnego rodzaju instalacje. Jak zapewnić tym elementom czystość?

Sposoby oczyszczania przepustów drogowych

Można wyróżnić kilka sposobów oczyszczania przepustów drogowych. Choć do wyeliminowania zanieczyszczeń mogą zostać wykorzystane m.in. spirale czy też przeciągacze, najskuteczniejszą metodą pozostaje ta wykorzystująca strumień wody pod dużym ciśnieniem. Dzięki niemu możliwe jest oczyszczanie przepustów drogowych nawet z osadów oraz zanieczyszczeń, których usunięcia nie gwarantują inne sposoby. Aby jednak możliwe stało się użycie tej metody potrzebny jest specjalny pojazd WUKO.

Dzięki przyczepianym do niego wężom z różnymi końcówkami oczyszczanie przepustów drogowych przebiega sprawnie. Warto także podkreślić, że wykorzystanie strumienia wody pod ciśnieniem to również gwarancja tego, że przepusty nie zostaną uszkodzone i od razu po czyszczeniu będą mogły dalej pełnić swoją funkcję.

Dlaczego należy dbać o czystość przepustów drogowych?

Przepusty drogowe zazwyczaj zostają zanieczyszczone przez ziemię, która spływa do nich wraz z wodą. Oprócz tego często dostają się do nich rośliny oraz odpady wyrzucane przez osoby podróżujące po drogach. Jeśli jednak przepusty mają odpowiednio pełnić swoją funkcję, powinny być w pełni drożne. Inaczej na drogach może zacząć gromadzić się woda, co będzie niebezpieczne. Ponadto taka sytuacja negatywnie wpłynie także na zwierzęta, które dzięki przepustom drogowym mogły być bezpieczne.

Dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt konieczne jest regularne oczyszczanie przepustów. Obowiązek dbania o to spoczywa na zarządcach danej drogi lub osobach odpowiedzialnych za infrastrukturę melioracyjną.